Call Now: 254-947-9268
Logo

Senior Portfolio State Qualifiers 2017

CONGRATULATIONS to the following students for qualifying for the state competition (listed in alphabetical order by school name).  

Each of the portfolios listed need to bring their complete portfolio to the TAPPS State Meet with ALL Documentation including:

  • 6 physical pieces of  artwork judged from the PPT entry.
  • typed artist statement
  • completed Artwork Information form with appropriate signatures for model release, photo release, teacher and student. 
  • Source photos if applicable
  • Public domain screen shots 

1A Qualifiers
Alexis Mason Brownwood Victory Life Academy
Meagan Rangel Brownwood Victory Life Academy
Abigail Johnston Bulverde Living Rock Academy
Matthew McNeill Bulverde Living Rock Academy
Hyelyn Shim Carrollton Christian Academy
Kayla Watler Carrollton Christian Academy
Yiqing (Rebecca) Ma Carrollton Christian Academy
Hyeyoung (Anna) Cho Carrollton Christian Academy
Charles Keith Heath The Fulton School
2A Qualifiers
Garrett Ripner Dallas Fairhill
Lauren Badura Dallas Fairhill
Hannah Westbrooks Dallas Fairhill
Jessica Rickerby Dallas Fairhill
Anna Bosworth Huntsville Alpha Omega Academy
Sarah O’Briant Lubbock All Saints School
Kindl Tanksley Red Oak Ovilla Christian
Caroline Sild Sherman Texoma Christian School
3A Qualifiers
Lauren Luna Dallas Lakehill Prep School
Sophia Liu Dallas Lakehill Prep School
Katie Bone Dallas Lutheran High School of Dallas
Lindsay Warren Denton Calvary Academy
Paden Elliott Rockwall Heritage Christian Academy
Ashlyn Cramblit San Antonio Christian School at Castle Hills
Krista Andrews San Antonio Christian School at Castle Hills
Baley Hussey Temple Central Texas Christian School
Blake Williams Tomball Rosehill Christian School
Maddie Masters Tomball Rosehill Christian School
4A Qualifiers
Hillarie Carpenter Austin Brentwood Christian School
Bailey Paniszczyn Fort Worth Lake Country Christian School
Savannah Berkeland Houston Northland Christian School
Jonathan Buckner Houston Northland Christian School
Raquel Marroquin Houston Northland Christian School
Mary Gerik Waco Reicher Catholic High School
William Bennett Waco Reicher Catholic High School
David Garrido Waco Reicher Catholic High School
Marcia Luna Waco Reicher Catholic High School
Jacob Turnage Waco Vanguard College Preparatory
5A qualifiers
Yiling Cao Bullard The Brook Hill School
Amy Byun Fort Worth Christian
Kamryn Massey Fort Worth Christian
Jordan Gosnell Frisco Legacy Christian Academy
Noah Andrews Grapevine Faith Christian School
Darby Hillje Grapevine Faith Christian School
Michael Matta Sugar Land Fort Bend Christian Academy
Margaret Carpenter Sugar Land Fort Bend Christian Academy
Alexander Amundson Sugar Land Fort Bend Christian Academy
Katherine Fiore Sugar Land Fort Bend Christian Academy
6A qualifiers
Lilly Washburn Argyle Liberty Christian School
Gracie Meek Argyle Liberty Christian School
Olivia Fellers Argyle Liberty Christian School
Stuart Dobbie Houston St. Pius X High School
Ally Evans Houston St. Pius X High School
Megan Butler Plano John Paul II
Ashley Darden Plano John Paul II
Davis Scruggs Plano John Paul II
Kaelene Krause Tomball Concordia Lutheran High School
Nicole Lockley Tomball Concordia Lutheran High School

Sorry, comments for this entry are closed at this time.