Call Now: 254-947-9268
Logo

Swimming / Diving Records

Swim / Dive Records

I Meter Diving
Division I

Girls, 399.35, Sherry Wiggington, Austin Hyde Park Baptist, (1992)
Boys, 586.90, Bradley Christenson, Argyle Liberty Christian, (2013)

Division II

Girls, 459.30, Haley Allen, Midland Christian School, (2014)
Boys, 328.80, Stewart Brackett, Dallas Parish Episcopal, (2012)

Division III

Girls, 380.60, Miranda Meissner, Flower Mound Coram Deo, (2011)
Boys, 390.85, Garrett Martin, Midland Classical (2014)

200 Yard Medley Relay
Division I

Girls, 1:48.57, Ursuline Academy (Morris, Krepp, Perez, Wongso), (2018)
Boys, 1:36.89, El Paso Cathedral (Aguirre, Miller, Pinedo, Alvelais), (2015)

Division II

Girls, 1:53.89, Pope John XXIII (McHugh, Connelly Bruno, Weber), (2013)
Boys, 1:42.14, Austin St. Michael’s (Kilbride, Beiter, Dersch, Martinez), (2015)

Division III

Girls, 1:54.19, Woodlands Christian Academy (Murphy, Krantzcke, Karim, Brownell), (2019)
Boys, 1:40.02, Kingwood Northeast Christian (Belew, Kornfeld, Brown, White), (2004)

200 Yard Freestyle
Division I

Girls, 1:50.42, Monica Gumina, Tomball Concordia Lutheran, (2017)
Boys, 1:41.00, Benjamin Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2015)

Division II

Girls, 1:51.49, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal, (2014)

Boys, 1:42.47, Trent Piercy, Austin Regents, (2018)

Division III

Girls, 1:51.35, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2017)
Boys, 1:41.89, Steven Kuhn, Hill Country Christian, (2019)

200 Yard Individual Medley
Division I

Girls, 2:03.60, Rayann Jaryszak, Ft. Worth Nolan Catholic, (2015)
Boys, 1:48.78, Ben Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2016)

Division II

Girls, 2:06.53, Elizabeth Holmes, San Antonio TMI, (2017)
Boys, 1:51.24, Elliott Jones, Cypress Christian School, (2019)

Division III

Girls, 2:03.26, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2016)
Boys, 1:54.10, Colin Feehery, Dallas Shelton, (2019)

50 Yard Freestyle
Division I

Girls, 22.99, Annie Miller, Houston Duchesne Academy, (2015)
Boys, 21.16, Roberto Pinedo, El Paso Cathedral, (2015)

Division II

Girls, 23.79, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal, (2013)
Boys, 21.15, Clay Cooke, Houston Westbury Christian, (2015)

Division III

Girls, 24.70, Payton Alberts, Trinity Christian WP, (2019)
Boys, 21.58, Daniel Van Sciver, Schertz John Paul, (2014)

100 Yard Butterfly
Division I

Girls, 55.26, Sydney Hirschi, El Paso Loretto, (2013)
Boys, 48.35, Daniel Rohleder, Austin St. Michael’s, (2004)

Division II

Girls, 55.90, Jade Hallum, Austin St Dominic Savio, (2017)
Boys, 50.50, Justin Roy, Houston Lutheran South, (2017)

Division III

Girls, 56.45, Alicia Finnigan, Sugarland Logos Prep, (2014)
Boys, 50.74, Ryan Jennings, Colleyville Covenant Christian, (2017)

100 Yard Freestyle
Division I

Girls, 50.81, Monica Gumina, Tomball Concordia Lutheran, (2018)
Boys, 46.18, Benjamin Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2016)

Division II

Girls, 52.14, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal, (2013)
Boys, 46.67, Trent Piercy, Austin Regents, (2018)

Division III

Girls, 52.21, Lauren Malachowski, Austin Regents School, (2012)
Boys, 46.75, Daniel Van Sciver, Schertz John Paul II, (2014)

500 Yard Freestyle
Division I

Girls, 4:51.57, Monica Gumina, Tomball Concordia, (2018)
Boys, 4:31.05, Joseph Martinez, Austin St. Michael, (2013)

Division II

Girls, 4:53.95, Cameron McHugh, Katy Pope John XXIII, (2013)
Boys, 4:38.44, Reilly Gilbert, Austin St Dominic Savio, (2017)

Division III

Girls, 4:53.23, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2016)
Boys, 4:35.12, Colin Murphy, Woodlands Preparatory, (2016)

200 Yard Freestyle Relay
Division I

Girls, 1:39.09, Dallas Ursuline Academy (Kerr, Florence, Morris, Krepp), (2016)
Boys, 1:27.34, El Paso Cathedral (Aquirre A., Saucedo, Pinedo, de Jesus), (2013)

Division II

Girls, 1:42.59, Houston Awty (Hirs, Hillyer, Ward, Moreno) (2014)
Boys, 1:31.58, Austin Regents (Richardson, White, Reinis, Lux) (2014)

Division III

Girls, 1:44.17, Hill Country Christian (Read, Garrison, Cates, Cates), (2019)
Boys, 1:33.90, Red Oak Ovilla (White, Polley, Grace, Boyd), (2014)

100 Yard Backstroke
Division I

Girls, 55.56, Megan Morris, Dallas Ursuline, (2018)
Boys, 49.22, Daniel S. Rohleder, Austin St. Michael’s Academy, (2004)

Division II

Girls, 56.50, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal, (2014)
Boys, 50.21, Elliott Jones, Cypress Christian School, (2019)

Division III

Girls, 56.16, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2017)
Boys, 51.91, Elliott Jones, Cypress Christian School, (2018)

100 Yard Breaststroke
Division I

Girls, 1:03.32, Rayann Jaryszak, Ft. Worth Nolan Catholic, (2015)
Boys, 55.46, Benjamin Walker, Tomball Concordia, (2015)

Division II

Girls, 1:06.38, Hannah Burt, Colleyville Covenant Christian School, (2016)
Boys, 59.51, Josh Bannon, Austin St. Michael’s, (2019)

Division III

Girls, 1:03.10, Izzy Krantzcke, Woodlands Christian Academy, (2019)
Boys, 56.34, Paul Kornfeld, Kingwood Northeast Christian, (2005)

400 Yard Freestyle Relay
Division I

Girls, 3:32.92, Dallas Ursuline Academy (Florence, Krepp, Kerr, Futscher), (2015)
Boys, 3:12.72, El Paso Cathedral (Estevan, Donovan, Zielsdord, Norton), (2001)

Division II

Girls, 3:44.47, Austin St Dominic Savio (Reysa, Urbanczyk, Murphy, Hallum), (2017)
Boys, 3:22.13, Austin St. Michael’s (Kilbride, Beiter, Dersch, Martinez), (2015)

Division III

Girls, 3:44.07, Woodlands Christian Academy, (Brownell, Busch, Krantzcke, Murphy), (2019)
Boys, 3:20.30, Kingwood Northeast Christian (White, Brown, Belew, Kornfeld), (2004)