Call Now: 254-947-9268
Logo

Of the Year Winners

2015-2016

Fine Arts – Teacher of the Year
5A Jonathan Held – Tomball Concordia Lutheran High School
4A Jamie Reason – Bullard the Brook Hill
3A Luis Aripze – Geneva School of Boerne
2A Trinetta Anthony – San Antonio Castle Hills First Baptist School
1A Megan Adams – Irving Stone Gate Academy

Fine Arts – Female Student of the Year
5A Jessica Lawerence – Tomball Concordia Lutheran High School
4A Jaydee Edwards – Tyler Grace Community School
3A Kathleen Arbogast – Round Rock Concordia High School
2A Mary J Nichols – Universal City First Baptist Academy
1A Kyla Alders – Nacogdoches Regents Academy

Fine Arts – Male Student of the Year
5A Nicholas Wanner – Tomball Concordia Lutheran High School
4A Ezhan Hasan – Tyler All Saints Episcopal School
3A Andrew Armstrong – Austin Brentwood Christian School
2A Thomas Mosmeyer – Temple Holy Trinity Catholic High School
1A Jeffrey Thomas – Irving Stone Gate Academy

Edd Burleson Leadership Award (Male Coach of the Year)
5A Patrick Harvey – San Antonio Antonian College Preparatory High School
4A Dana Abbott – Katy Saint John XXIII College Preparatory
3A Jarad Moss – Cedar Hill Trinity Christian School
2A Jake Wachsmuth – Shiner St. Paul Catholic School
1A Vic Garza – Mission Juan Diego Academy

Edd Burleson Leadership Award (Female Coach of the Year)
5A Kristi Robbins – Houston St. Agnes Academy
4A Ellen Tucker – Regents School of Austin
3A No Nominations
2A Dana Beal – Shiner St. Paul Catholic School
1A Barbara Barton – Longview St. Mary’s Catholic School

Female Athlete of the Year
5A Brittany Parker – San Antonio Antonian College Preparatory High School
4A Christine Janak – Victoria St. Joseph High School
3A Keely Hardin – Austin Brentwood Christian School
2A Natalie Jackson – Shiner St. Paul Catholic School
1A Hallie Williams – Irving Stone Gate Academy

Male Athlete of the Year
5A David Jones – Houston St. Thomas High School
4A Jack Roberson – Fort Worth Christian
3A Taydren Esprit – Beaumont Legacy Christian Academy
2A Brett Houston – Pasadena First Baptist Christian Academy
1A Aaron Baker – Wichita Falls Wichita Christian School

2014-2015
Fine Arts Teacher of the Year
1A  Randi North, Heath The Fulton School
2A  Shannon Strange, Tomball Rosehill Christian School
3A  Cathy Lester, Boerne Geneva School
4A  Kristi Braley,Tyler All Saints Episcopal School
5A  Brandon Graham, Argyle Liberty Christian School

Fine Arts – Female Student of the Year
1A  Alice Bryant, Nacogdoches Regents Academy
2A  Mackenzie James, Tomball Rosehill Christian School
3A  Victoria Palermo, Boerne Geneva School
4A  Caitlin Bice, Tyler Grace Community School
5A  Colleen Catania, Tomball Concordia Lutheran High School

Fine Arts – Male Student of the Year
1A  Zachary Johnson, Heath The Fulton School
2A  Sterling Drake, Tomball Rosehill Christian School
3A  Gary Moeller, Boerne Geneva School
4A  Jesse Edwards, Tyler Grace Community School
5A  Nicholas Garig, Tomball Concordia Lutheran High School

Edd Burleson Leadership Award (Male Coach of the Year)
1A  Matt Tarbutton, Magnolia Legacy Prep.
2A  Steve Krantz, Tomball Rosehill Christian School
3A  Steve Hohulin, Ft Worth Temple Christian
4A  Jeff Schroeder, Houston Second Baptist School
5A  Darrin Hedges, Dallas Bishop Lynch

Edd Burleson Leadership Award (Female Coach of the Year)
No Nominations

Athletics– Female Athlete of the Year
1A  Faith Williams, Conroe Lifestyle
2A  Dallas O’Connel, San Antonio Castle Hills
3A  Sarah Ellerman, Dallas Covenant
4A  Daija Coleman, Houston Cypress Christian
5A  Emma Kate Liu, Addison Trinity Christian

Athletics – Male Athlete of the Year
1A  Zack Walker, Kingwood Northeast Christian
2A  Elijah Simon, Lake Jackson Brazosport Christian
3A  Peyton Maddox, Lubbock Christian School
4A  Hill Alexander, Arlington Pantego Christian
5A  Parker Oliver, Addison Trinity Christian

2013-2014
Female Coach of the Year
1A-Lisa Macha, Wichita Falls Notre Dame Catholic School
3A-Beth Garner, Amarillo San Jacinto Christian Academy
4A-Kelly Carroll, Sugar Land Fort Bend Christian Academy
5A-Tricia Roos, Dallas Bishop Lynch High School

Male Coach of the Year
1A-Tim Shipman, Fredericksburg Heritage School
2A-Will Curtis, Waco Vanguard College Preparatory
4A-Scot Mills, Katy Pope John XXIII High  School
5A-Edward Cartee, San Antonio Central Catholic

Fine Arts Teacher of the Year
1A-Randi North, Heath The Fulton School
2A-Chris Mosmeyer, Temple Holy Trinity Catholic High School
3A-Charlie Parish, Lubbock Christian School
4A-Kimberlee Martin-Ross, Tyler All Saints Episcopal School
5A-Scott Himel, Argyle Liberty Christian School

Female Fine Arts Student of the Year
1A-Emily Sandler, Lake Jackson Brazosport Christian School
2A-Miranda Crow, Amarillo Holy Cross Catholic Academy
3A-Kayla Yant, Fort Worth Lake Country Christian School
4A-Adison Haagar, Austin Hyde Park Baptist School
5A-Taylor Rankel, Tomball Concordia Lutheran High School

Male Fine Arts Student of the Year
1A-Hernando Giannazzo, Heath The Fulton School
2A-Anthony Doak, Temple Holy Trinity Catholic High School
4A-Ben Hinkie, Tyler Grace Community School
5A-Shane Goedecke, Tomball Concordia Lutheran High School

Female Athlete of the Year
1A-Lowery Houston, Longview Trinity School of Texas
2A-Jaida Lemmons, De Soto The Canterbury Episcopal School
3A-Katie  Moore, Houston Cypress Christian School
4A-Morgan Ashton, Midland Christian School
5A-Elizabeth Havenhill, Fort Worth Nolan Catholic High School

Male Athlete of the Year
1A-Ethan Leos, San Antonio Castle Hills First Baptist
2A-Clark Martin, Dallas The Covenant School
3A-Brooks Friedman, Colleyville Covenant Christian Academy
4A-Jarrod Koym, Midland Christian School
5A-Chad Tatum, San Antonio Antonian College Prep High School

2012-2013
Coach of the Year
1A–Andra French, Plainview Christian Academy
2A–Brice Helton, Dallas The Covenant School
3A–Dennis Harris, Colleyville Covenant Christian Academy
4A–Chris McKinney, Midland Christian School
5A–Trent VestArgyle, Liberty Christian School

Fine Arts Teacher of the Year
1A – Aaron Fong, Granbury North Central Texas Academy
2A – Rebecca Bartlett, San Antonio Lutheran High School
3A – Holly Hendrix, Carrollton Christian Academy
4A – Laura Duncan, Tyler Grace Community School
5A – Kirk Holland, Argyle Liberty Christian School

Female Fine Arts Student of the Year
1A – Miranda Kunk, Nacogdoches Regents Academy
2A – Elizabeth Fetherman, Temple Holy Trinity Catholic H.S.
3A – Kimberly Gillings, Richardson Canyon Creek Christian Academy
4A – Kirby Lemon, Tyler Grace Community School
5A – Malyn Porter, Argyle Liberty Christian School

Male Fine Arts Student of the Year
1A – Samuel Alders, Nacogdoches Regents Academy
2A – Jake Bomgaars, Geneva School of Boerne
3A – Daniel Harrison, Ft Worth Lake Country Christian School
4A – Richmond Dewan, Austin Hyde Park Baptist School
5A – Matthew Wanner, Tomball Concordia Lutheran  H.S.

Female Athlete of the Year
1A – Kami Jones, Fredericksburg Heritage School
2A – Adrienne Klimitchek, Hallettsville Sacred Heart Catholic School
3A – Mallory Blauser, Round Rock Christian School
4A – Morgan Ashton, Midland Christian School
5A – Bridgett Kozar, San Antonio Antonian College Prep H.S.

Male Athlete of the Year
1A – Cobi Niedzweicki, Wichita Falls Notre Dame Catholic School
2A – Adam Hollenbach, Shiner St. Paul Catholic School
3A – Trey Jackson, Colleyville Covenant Christian Academy
4A – Justis Nelson, Dallas Christian School
5A – Andrew Cupero, Beaumont Monsignor Kelly Catholic H.S.

Sportswriter of the Year
Kenny Barboza, The Boerne Star
Michael Sudhalter, Houston Leader
Travis Yoesting, Tyler Morning Telegraph
Clara Sandoval, Laredo Morning Times

2011-2012
Coach of the Year
1A – Coach Tammy Evans, Granbury Happy Hill Farm
2A – Coach Matt Casey, Kerrville Our Lady of the Hills
3A –Coach Pat Henke, Hallettsville Sacred Heart
4A – Coach Mark Hahn, Houston Second Baptist
5A –Coach Marcelo Hernandez, Ft. Worth Nolan Catholic

Fine Arts Teacher of the Year
1A – Erin Keyfitz, Austin Veritas Academy
2A – Libby Albritton, Dallas The Covenant School
3A – Amy Reavis, Ft. Worth Lake Country
4A –Susan Boylan, Tyler Grace Community
5A – Molly O’Sullivan, Dallas Bishop Dunne

Male Fine Arts Student of the Year
1A – Tim Borgen, Heath The Fulton School
2A – Nicholas Mosser, Kerrville Our Lady of the Hills
3A – Matthew Gillings, Richardson Canyon Creek Christian Academy
4A – Joel Edwards, Tyler Grace Community School
5A –Loi Huynh, Houston St. Pius X

Female Fine Arts Student of the Year
1A –Miranda Kunk, Nacogdoches/Regents Academy
2A –Alyssa Snyder, Temple Holy Trinity Catholic School
3A – Kayle Morin, Austin Brentwood Christian
4A – Callie Burnett, Tyler Grace Community School
5A – Samantha Holt, Houston St. Pius X

Male Athlete of the Year
1A – Nick Thornton, Boerne Geneva School
2A – Garrison Fick, Sugar Land Logos Prep
3A –Austin Langemeier, Bullard The Brook Hill School
4A –David Parkhurst, Midland Christian
5A –Daniel Walker, Ft. Worth Nolan Catholic

Female Athlete of the Year
1A – Brittany Morris, Conroe Lifestyle Christian School
2A – Alyssa Chapman, San Antonio Trinity Christian
3A –Brittany Brunson, Austin Brentwood Christian
4A –Clara Pardue, Sugar Land Ft. Bend Christian Academy
5A – Olivia Lopez, San Antonio Antonian College Preparatory

Sportswriter of the Year
1A – Kevin Lewis  – Plainview Daily Herald (Plainview Christian Academy)
2A – Jason Della Rosa – Herald Democrat (Sherman Texoma Christian)
5A – Matt Wixon – Dallas Morning News (Bishop Dunne)

2010-2011
Coach of the Year
1A Tammy Evans – Granbury Happy Hill Farm
2A Craig Moore – Kingwood Northeast Christian
3A Beck Brydon – Regents School of Austin
4A Andrea Booth – Tyler All Saints Episcopal
5A – Samantha McLure – San Antonio Antonian College Preparatory

Fine Arts Teacher of the Year
1A Gradi Evans – Gevena School of Boerne
2A Charlotte Seifert – Dallas The Cambridge School
3A Pamm Fine – Carrollton Prince of Peace Carrollton
4A Jennifer Furr – Tyler All Saints Episcopal
5A Darla Lawless – Beaumont Kelly Catholic

Male Fine Arts Student of the Year
1A Nathan Elequin – Austin Veritas Academy
2A John Parker – Greenville Christian School
3A Andrew Collins – McKinney Christian Academy
4A Victor Piantanida – Tyler Grace Community School
5A Fletcher Inzer – Beaumont Kelly Catholic

Female Fine Arts Student of the Year
1A Callie Walker – Geneva School of Boerne
2A Stephanie Haas – Temple Holy Trinity Catholic High School
3A Rebekah Johnson – McKinney Christian Academy
4A Julia DeLaRosa – Waco Reicher High School
5A Catherine Harrington – Argyle Liberty Christian

Male Athlete of the Year
1A Matt Akin – Seguin Lifegate Christian School
2A Brandon Sciba – Shiner St. Paul Catholic
3A Andrew Coulter – Houston St. Thomas Episcopal
4A Kyle Wheeler – Lubbock Trinity Christian
5A – Andrew Gazda – San Antonio Antonian College Preparatory

Female Athlete of the Year
1A Kendel Lipe – Geneva School of Boerne
2A Emily Wagner – Shiner St. Paul Catholic
3A Claire Coulter – Houston St. Thomas Episcopal
4A Amber Orrange – Houston Westbury
5A Stephanie Kalu – Dallas Ursuline Academy

Sportswriter of the Year
Don Brubaker – KAVU – 25
Jeff Jenkins – Houston Chronicle
Rick Mauch – Hood County News
David Sedeno – Texas Catholic Magazine
Travis Yoesting – Tyler Morning Telegraph

2009-2010
Coach of the Year
1A Walter Favors – Dallas Tyler Street Christian
2A Dana Beal – Shiner St. Paul Catholic
3A John Ryan – Waco Reicher Catholic High
4A Richard Scofield – Argyle Liberty Christian
5A – Devlyn Lovell – San Antonio Antonian

Fine Arts Teacher of the Year
1A Debbie Goddard – Universal City First Baptist
2A William Harrision – Hallettsville Sacred Heart
3A Luanne Hays – Ovilla Christian
4A Pam Eikner – Tyler Grace Community
5A Michael McKenzie – Dallas Bishop Lynch

Male Fine Arts Student of the Year
1A Tim Borgen – Heath The Fulton School
2A Ethan John Svetlik – Hallettsville Sacred Heart
3A Mason Lieberman – Bullard The Brook Hill School
4A Cardin Menkemeller – Argyle Liberty Christian
5A – Matthew Wisnoski – Houston St. Pius X

Female Fine Arts Student of the Year
1A Mary Jane Whiting – Bryan St. Michael’s Episcopal
2A Rachel Daheim – Temple Holy Trinity Catholic
3A Erica Eden – Bullard The Brook Hill School
4A Erin Elizabeth Carney – Tyler Bishop TK Gorman
5A Katherine Bossaller – Houston St. Pius X

Male Athlete of the Year
1A Austin Lee Swick – Seguin Lifegate Christian
2A Scott Neuburger – Kerrville Our Lady of the Hills
3A Hunter Haley – Lubbock Christian
4A Bryant Burleson – Midland Christian
5A Mitch Morse – Austin St. Michael’s

Female Athlete of the Year
1A Kendel Lipe – Geneva School of Boerne
2A Kendra Field – Faith Academy of Marble Falls
3A Erica Twiss – Carrollton Christian Academy
4A Ashlyn Brown – Austin Hyde Park Baptist
5A Shannon Klenke – Houston Duchesne Academy

Sportswriter of the Year
John Hillman – Managing Editor, Lone Star Christian Sports Network

2008-2009
Coach of the Year
1A Jim King – Universal City First Baptist
2A Larry Uland – Greenville Christian School
3A Dennis Harris – Colleyville Covenant Christian
4A Mike Wheeler – Dallas Christian
5A – Kelly Altman – San Antonio Central Catholic

Fine Arts Teacher of the Year
1A Virginia Wirth – Irving StoneGate Christian
2A Robert Miller – Austin Waldorf School
3A Cyndy O’Donnell – Katy Pope John XXIII
4A Jeff Shelton – Tyler Grace Community
5A John W. Lewis – Houston Christian High School

Male Fine Arts Student of the Year
1A Adam Roberts – Bryan St. Michael’s
2A Richard Blake Epting – Bryan Brazos Christian
3A Aaron Parrish – Lubbock Christian School
4A Spencer Lynn – Argyle Liberty Christian
5A – Dylan Standish – Grapevine Faith Christian

Female Fine Arts Student of the Year
1A Grace Hansen – Bryan St. Michael’s
2A Jessical Helton – Greenville Christian School
3A Charlotte Ann Ward – Irving The Highlands
4A Molly Joyce – Argyle Liberty Christian
5A Jennifer Manuel – Beaumont Kelly Catholic High School

Male Athlete of the Year
1A David Armstrong – Universal City First Baptist
2A Jordan Ogle – Rowlett Rockwall Christian
3A Andre Moorehead – Richardson Canyon Creek
4A Cheston Goudge – San Antonio Christian
5A Dennis Hodapp – Austin St. Michael’s

Female Athlete of the Year
1A Rachel Rightnour – Universal City First Baptist
2A Kadee Bludau – Hallettsville Sacred Heart
3A Shanay Briscoe – Houston Cypress Christian
4A Katie Barry – Argyle Liberty Christian
5A Jessica Jiles – Dallas Bishop Lynch

Sportswriter of the Year
Joshua Buckley – The Daily News Galveston County

2007-2008
Coach of the Year
2A Jacob Mills – Granbury Happy Hill Farm
3A Larry Uland – Greenville Christian
4A Chris Thomas – Ovilla Christian
5A Lia Oberstar-Brown – Dallas Parish Episcopal
6A Karen Wright – Addision Trinity Christian

Fine Arts Teacher of the Year
1A Rhonda R. Alm – Universal City First Baptist
2A Curt Coffey – Granbury Happy Hill Farm
3A Chris Mosmeyer – Temple Holy Trinity
4A Dede Smith – Tyler All Saints Episcopal
5A Pam Eikner – Tyler Grace Community
6A Roy Bares – Beaumont Monsignor Kelly

Male Fine Arts Student of the Year
1A Ben Moore – Waxahachie Preparatory
2A David Henry – Nacogdoches Regents Academy
3A Joseph Daheim – Temple Holy Trinity
4A Nick Kroetz – Austin Brentwood Christian
5A Jordan Edwards – Tyler Grace Community
6A William Beshears – Beaumont Monsignor Kelly

Female Fine Arts Student of the Year
1A Joy Kelly – Waxahachie Preparatory
2A Olivia Leake – Sherman Texoma Christian
3A Tiela Talley – Temple Holy Trinity
4A Loralyn George – Arlington Pantego Christian
5A Caitlin Dean – Tyler Bishop T.K. Gorman
6A Jane Waterman – Beaumont Monsignor Kelly

Male Athlete of the Year
1A Will Martin – Dallas The Covenant School
2A Jared Huckabee – Rockwall Heritage Christian
3A Jeffrey Hyde – Colleyville Covenant Christian
4A Grant Hockenbrough – Grapevine Faith Christian
5A Taylor White – Sugar Land Fort Bend Baptist
6A Andrew Gavin – Ft. Worth Nolan Catholic

Female Athlete of the Year
1A Holli Myers – Universal City First Baptist
2A Lauren Attiah – DeSoto Canterbury
2A Ashley Field – Marble Falls Faith Academy
3A Sarah Ryan – Amarillo San Jacinto
4A Alisia Kastmo – Tyler All Saints
5A Whitney Hand – Argyle Liberty Christian
6A Shannon Klenke – Houston Duchesne Academy

Sportswriter of the Year
David Hinojosa – Dallas Morning News
Jack Marion – Midland Reporter Telegram
Lee Meade – River Cities Tribune

Sportswriter of the Year – Life Time Achievement Award
David Claybourn – Greenville Herald Banner

2006-2007
Coach of the Year
1A Donny Wadyka – Dickinson Living Faith Academy
2A Robert Huckabee – Rockwall Heritage Christian Academy
2A Dale Schilling – Muenster Sacred Heart
3A Amy Powell – Hallettsville Sacred Heart Catholic School
4A Patrick Danesi – Galveston O’Connell Consolidated
5A Lisa Deaver – Argyle Liberty Christian School
6A Amy Johnson – Dallas Bishop Lynch High School

Fine Arts Teacher of the Year
1A Catherine Rylander – Bryan St. Michaels Academy
2A Carol Adair – Rockwall Heritage Christian Academy
3A Carla Kinnard – Greenville Christian School
4A Lisa Matranga – Houston Cypress Community Christian
4A Kathy Hergesell – Arlington Pantego Christian Academy
5A Kathleen Brooks – Dallas Christian School
6A Marge Harris – Houston St. Pius X

Male Fine Arts Student of the Year
2A Justin Ray – Granbury Happy Hill Farm Academy
3A Kirk Nelson – Greenville Christian School
4A Sunil Sundaran – Carrollton Christian Academy
5A Christopher Jackman – Tyler Bishop T.K. Gorman Catholic
6A Daniel Bossaller – Houston St. Pius X

Female Fine Arts Student of the Year
2A Rachel Burlingame – Sherman Texoma Christian School
3A Abby Lund – Bullard The Brook Hill School
4A Meg Sullivan – Carrollton Christian Academy
4A Emily Talley – Arlington Pantego Christian Academy
5A Tricia Anderson – Argyle Liberty Christian School
6A Julia Clancy – Houston St. Pius X

Male Athlete of the Year
1A Matthew Rother – Byran Brazos Christian School
2A Blane Seidler – DeSoto Canterbury Episcopal School
3A Joe Kilgore – Greenville Christian School
4A Dawson Cannefax – Arlington Pantego Christian Academy
5A Justin M. Else- Argyle Liberty Christian School
6A Brett Vessiel – San Antonio Central Catholic

Female Athlete of the Year
1A Kendra Willin – Huntsville Alpha Omega Academy
1A Carli Bragg – Ennis St. John School
2A Caroline Webb – Sherman Texoma Christian School
3A Julia Stallard – Colleyville Covenant Christian Academy
4A Alisia Kastmo – Tyler All Saints Episcopal School
5A Julianne Hill – Lubbock Trinity School
6A Maryann Baker – Dallas Bishop Lynch High School

Sportswriter of the Year
Tye Chandler – Ennis Daily News
Lee Meade – River Cities Tribune
Corey Roepken – Galveston County Daily News
Jason Jump – Lone Star Christian Sports Network

2005-2006
Coach of the Year
1A Scott Vaughan – De Soto The Canterbury
2A Zehner Jardina – Dickinson Pine Drive Christian
3A Mike Gifford – Katy Faith West
4A David Wood – Lubbock Trinity
5A Mark Bowles – Argyle Liberty Christian School
6A Joe Prud’homme – Ft. Worth Nolan Catholic

Fine Arts Teacher of the Year
1A Terris Stricker – Sherman Texoma Christian
2A Betty S. Finnell – Dallas Fairhill
3A Del Wheat – Cedar Hill Trinity Christian
4A Lori Morin – Austin Brentwood Christian
5A Delisa Bice Tyler Grace Community
6A Marge Harris – Houston St. Pius X

Male Fine Arts Student of the Year
1A Trevor Huxham – Frisco Legacy Christian
2A Frankie DeMento – Temple Holy Trinity Catholic
5A Peter Robinson – Argyle Liberty Christian School

Female Fine Arts Student of the Year
1A Samantha McCord – Frisco Legacy Christian
2A Joy Wible – Waco Christian Academy
3A Kati Gisi – Grapvine Faith Christian
4A Jennifer L. Jackman – Tyler Bishop TK Gorman
5A Valerie Bunselmeyer – Argyle Liberty Christian School

Male Athlete of the Year
1A Travis Allen – Orange Community Christian
2A Jesse Hayre – Greenville Christian
3A Adam Henthorn – Ft. Worth Lake County
5A Elliott Blair – Argyle Liberty Christian School
6A Alex Merenini Ibe II – Ft. Worth Nolan Catholic

Female Athlete of the Year
1A Misty Gouge – De Soto The Canterbury
2A Joy Wible – Waco Christian
3A Kellie DeAtley – Lubbock Christian
4A Brooke Johnson – Lubbock Trinity
5A Amber Adams – Dallas Christian
6A Kinsey Farren – Dallas Bishop Lynch

Sportswriter of the Year
Casen DeLucia
Warren Gray
David Claybourn
Sennett Rockers

2004-2005
Coach of the Year
1A Randy Cottingham — San Antonio Believers
2A Larry Uland — Greenville Christian
3A Hutch Haley — Lubbock Christian
4A Todd Hay — Lubbock Trinity
5A Frank Vavala, Jr.– San Antonio St. Anthony
6A Tim Matthews — Dallas Bishop Lynch
David Wright — Addison Trinity Christian

Fine Arts Teacher of the Year
1A Barry Hanstein — Denton The Selwyn School
2A Vena Williams — Waco Texas Christian
3A Sandye Reed — Katy Faith West
4A Susan Gertson –Houston Cypress Community
5A Misty Baptiste — Denton Liberty Christian
6A Marita Duesler — Beaumont Kelly Catholic

Male Fine Arts Student of the Year
1A Drew Burlingame — Sherman Texoma
2A Daniel O’Pittner — Wichita Falls Notre Dame
4A Jacob Bartush — Tyler Bishop TK Gorman
5A Clint Milner — Tyler Grace Community
6A Patrick McMillin — Beaumont Kelly Catholic

Female Fine Arts Student of the Year
1A Lisa Rogers — Denton The Selwyn School
2A Lauren Lassus — Temple Holy Trinity
3A Jenilee Thornton — Grapevine Faith
4A Sunny Cox — Tyler Bishop TK Gorman
5A Chelsea Saylors — Tyler Grace Community
6A Allyce Garcia — Beaumont Kelly Catholic

Male Athlete of the Year
1A Robert Nickell — Sherman Texoma Christian
2A Nathan Strand — Greenville Christian
3A Ryan Hayes — Lubbock Christian
4A Jordan Wood — Lubbock Trinity Christian
5A Aaron Thompson — Houston Second Baptist
6A Andrew Montes — Ft. Worth Nolan Catholic

Female Athlete of the Year
1A Whitney Lanford — Seguin Lifegate
2A Jessica Valis — Shiner St. Paul
3A Hanna Haley — Lubbock Christian
4A Katie Emler — Arlington Pantego Christian
5A Courtney Rigamonti — Victoria St. Joseph
6A Megan Laue –Dallas Bishop Lynch

Sportswriter of the Year
Mike Jones — Westward Communications/The Courier
David Claybourn — Greenville Herald Banner

2003-2004
Coach of the Year

1A Brad Clanton — Granbury Happy Hill Farm
2A Wanda Orsak — Hallettsville Sacred Heart
3A Nate Langenbahn — Carrollton Christian Academy
Shannon Lichty — Plano Prestonwood Christian
4A Todd Duncan — Lubbock Trinity Christian
5A Steve McBride — Dallas Bishop Lynch

Fine Arts Teacher of the Year
1A/2A Ida Bludau — Hallettsville Sacred Heart
3A Elaine Marchant — Carrollton Christian Academy
4A Kristi Sampson — Tyler Grace Community
5A Dr. Irina Khovanskaya — San Antonio Incarnate Word High School

Male Fine Arts Student of the Year
1A/2A Ryan Salinas — LaMarque Abundant Life
3A Donald Lewis — Wichita Falls Notre Dame Catholic
4A Doug Ritcheson — Tyler Grace Community
5A Taylor Stolly — Dallas Bishop Dunne

Female Fine Arts Student of the Year
1A/2A Natasha Che’ree Gilmore — LaMarque Abundant Life
3A Amanda Weppler — Houston Cypress Community
5A Rebecca Rangel — San Antonio Incarnate Word

Male Athlete of the Year
1A Joshua Christian — Ft. Worth Ambassadors of Christ
2A Andrew Suggs — Kingwood Northeast
Jonathan Wibble — Waco Texas Christian
3A Braden St. Clair — Lubbock Christian
4A Clark Packer — Dallas Christian
5A Michael James — Dallas Bishop Lynch

Female Athlete of the Year
1A Jessica Armstrong — San Antonio Believers
2A Kaedy Hermes — Shiner St. Paul
3A Katy Eudaly — Arlington Pantego
4A Kristee Davidson — Ft. Worth Christian
5A Michelle Suarez — San Antonio Antonian College Prep

Sportswriter of the Year
Troy Shockley — Abilene Reporter News
David Claybourn — Greenville Herald Banner

2002-2003
Coach of the Year
1A Brad Clanton — Granbury Happy Hill Farm
2A Pat Henke — Hallettsville Sacred Heart
3A Dave Emler — Arlington Pantego Christian
4A Steve Ford — Denton Liberty
5A Gary Oliver — Dallas Bishop Lynch

Fine Arts Teacher of the Year
1A/2A Rhonda Alm — San Antonio Alamo City Christian
3A Melissa Weaver — Austin Brentwood Christian
4A Bryan Bunselmeyer — Denton Liberty Christian
5A Francis J. Snider — San Antonio Incarnate Word High School

Male Fine Arts Student of the Year
1A/2A Aubrey Daniel Ballard — Bullard Brook Hill
1A/2A Matthew Ervien — Rockwall Heritage Christian Academy
3A Chris Cullins — League City Bay Area Christian
4A Tim Bedford — Denton Liberty Christian School
5A Mark Christian Webb — San Antonio Central Catholic High School

Female Fine Arts Student of the Year
1A/2A Lauren Elise Aycock — Waco Parkview Christian
3A Sarah Leismer — League City Bay Area Christian
3A Kendra Talley — Red Oak Ovilla Christian School
4A Katie Jones — Tyler Grace Community
5A Jillian Duran — San Antonio Incarnate Word High School

Male Athlete of the Year
1A Sean Lee — Waco Parkview Christian
2A Andrew Gonzalez — Waco Texas Christian Academy
3A Phil Van Cleave — Arlington Pantego
4A John Admire — Denton Liberty Christian School
5A Andrew Locke — Houston St. Thomas High School

Female Athlete of the Year
1A Angie Hughes — Granbury Happy Hill Farm Academy
2A Kristi Smolik — Hallettsville Sacred Heart
3A Kayla Maddox — Red Oak Ovilla Christian School
4A Loren Stiefel — Houston Second Baptist
5A Jessica Brantley — San Antonio Incarnate Word High School

Sportswriter of the Year
David Claybourn — Greenville Herald Banner
Raul Dominguez, Jr. — San Antonio Express News
Stewart Doreen — Midland Reporter Telegram
Rusty Simmons — Ft. Worth Star Telegram

2001-2002
Coach of the Year
1A Brad Clanton — Granbury Happy Hill Farm
2A Jon LeBrasseur — Muenster Sacred Heart HS
3A Sandy Brown — Giddings State School
3A Jerome Milton — Tyler Bishop T. K. Gorman
4A Janet Taylor — Tyler Grace Community
5A Carlos Enrico — San Antonio Central Catholic

Fine Arts Teacher of the Year
1A Bob Odom — Seguin Lifegate
2A Deborah Meyer — Waco Texas Christian Academy
3A Penny Wilson — Tyler Bishop T. K. Gorman
4A Kathleen Fowler — Corpus Christi Incarnate Word
5A Sister Cecilia Sehr, O.P. — Dallas Bishop Lynch
5A Susan K. West — Houston St. Pius X High School

Male Fine Arts Student of the Year
1A Gabriel Salazar — Tomball Rosehill Christian
2A Daniel Bland — Waco Texas Christian Academy
3A Dan Jackman — Tyler Bishop T. K. Gorman
4A Evan DeWalt — Waco Reicher Catholic
5A none

Female Fine Arts Student of the Year
1A Natalie Rameriz — Tomball Rosehill Christian
2A Jamie Janak — Hallettsville Sacred Heart High School
3A Chloe Harry — Tyler Bishop T. K. Gorman
4A Allison Pirozzo — Dallas First Baptist Academy
5A none

Male Athlete of the Year
1A none
2A Brian Steinocher — Hallettsville Sacred Heart High School
3A Aaron Hill — Tyler Bishop T. K. Gorman
4A Adam Schumaker — San Antonio Castle Hills First Baptist
5A Ryan Taylor — San Antonio Central Catholic

Female Athlete of the Year
1A none
2A Jessica Konvicka — Hallettsville Sacred Heart High School
3A Gretchen Bufe — Tyler All Saints Episcopal
4A Carly Wolfram — Houston Lutheran High North
5A Abigail Ruston — San Antonio Antonian

Sportswriter of the Year
Jeff Webb — Victoria Advocate
Jeff Blackmon — Hood County News
David Claybourn — Greenville Herald Banner
David Flores — San Antonio Express
Rick Kretzchmar — Dallas Morning News

2000-2001
Coach of the Year
1A Brad Clanton — Granbury Happy Hill Farm
2A Cloid Helton — El Paso Jesus Chapel
2A Pat Henke — Hallettsville Sacred Heart HS
3A Jennifer Nelson — Bryan Allen Academy
4A Bob Pugh — Mesquite Dallas Christian School
5A Kyle Morrill — Addison Trinity Christian Academy

Fine Arts Teacher of the Year
2A Gary Wilcox — El Paso Jesus Chapel
3A Debbie Emerson — League City Bay Area Christian
4A Kay Meyer — Dallas Lutheran HS
5A Barbara Stern — San Antonio Incarnate Word High School

Male Fine Arts Student of the Year
1A J. P. Morris — Tomball Rosehill Christian
2A Ben House — El Paso Jesus Chapel
3A Paul Bonarrigo — Bryan Allen Academy
4A Garrett Johnson — Awty International
5A Eric Honathan Rhine — Beaumont Kelly Catholic High School

Female Fine Arts Student of the Year
1A Shannon Jensen –Rockwall Heritage Christian
2A Gail Kutac — Hallettsville Sacred Heart High School
3A Teresa Marie Arisco — Tyler Bishop T. K. Gorman High School
5A Mary C. Ruiz — San Antonio Incarnate Word High School

Male Athlete of the Year
1A Phillip De La Rosa, Jr. — Pasadena Faith Christian
2A Brice Helton — El Paso Jesus Chapel
3A Rob Giesey — Carrollton American Heritage
4A R. C. Lopez — Houston Second Baptist
5A Chad Gono — Addison Trinity Christian Academy

Female Athlete of the Year
1A Lia Bozarth — Ft. Worth Masonic Home High School
2A Shelby Pride — Greenville Christian School
3A Erin Nelson — Arlington Pantego Christian
4A Paige Smith — Tyler Grace Community
5A Marsha Hamm — Addison Trinity Christian Academy

Sportswriter of the Year
1A Jesse Maldonado — Gazette Enterprise, Seguine
2A David Claybourn — Greenville Herald Banner
2A Chuck Grafe — Hallettsville Tribune Herald
3A Oscar Leroy — Midland Reporter Telegram
4A Matthew Postins — Tyler Morning Telegraph

1999-2000
Coach of the Year
1A Larry Romine
2A Don Miller
2A Fred Miranda
3A Belinda Jeffcoat
4A Marty Schumaker
5A Marty Nichols

Fine Arts Teacher of the Year
1A Karen Price
2A Patti Bayer
3A Nancy Knobles
4A Marge Harris
5A Mary Ann de la Garza

Male Fine Arts Student of the Year
1A Steven Schafer
3A Brian Dasher
4A Geoffrey Brand

Female Fine Arts Student of the Year
1A Leslie Helms
3A Courtney Stewart
4A Katie Kuersteiner
5A Heather Young

Male Athlete of the Year
1A Geoff Whitmore
4A Matt Bowles
5A Edward Persia

Female Athlete of the Year
1A Lydia Moorman
2A Kayla Felderhoff
3A Jessica Eiland
4A Kristin Papp
5A Maeve Goetz

Sportswriter of the Year
Jon Walk
Troy Phillips

1998-1999
Coach of the Year

1A Gary Rickard — Granbury Happy Hill Farm
2A Cheri Neely–Life Christian Academy
3A Gregg Glenn–Houston Westbury Christian
4A Sam Blackmon–Liberty Christian
5A Andy Zihlman–Dallas Bishop Lynch

Teacher of the Year
3A Christa Williams–League City Bay Area Christian School
5A Louis Lubbering–San Antonio Incarnate Word High School

Male Fine Arts Student of the Year
1A Landon Orrill–Rockwall Heritage
3A Roger Cullins–League City Bay Area Christian School

Female Fine Arts Student of the Year
1A Lauren Blair–Granbury Happy Hill Farm
3A Genese Schmucker-Wichita Falls Notre Dame Catholic HS
5A Mariel Fernandez–San Antonio Incarnate Word High School

Male Athlete of the Year
1A David Brown–San Antonio New Life Christian
2A Andrew Strand–Greenville Christian
3A Cason Bufe–Tyler All Saints Episcopal
4A Will Bradley
5A Edward Persia–Beaumont Kelly Catholic High School

Female Athlete of the Year
1A Christiana Ann Rios–Faith Christian Academy
2A Karen Wiley–Waco Parkview
3A Denise Smolik–Hallettsville Sacred Heart
4A Rachel Reese–Concordia Lutheran
5A Lynda Seyfert–Ft. Worth Nolan Catholic High School

Sportswriter of the Year
1A/2A David Clabourn–Greenville Herald Banner
3A/4A Carlos Mendez–Ft. Worth Star Telegram
5A Jack Dunaway–Arlington Morning News
1A Robert Avery–Pasadena Citizen
2A Brett Tulloss–Rockwall Texas Success

1997-1998
Coach of the Year
Jerry Gonzales – San Antonio Incarnate Word High School

Teacher of the Year

Male Fine Arts Student of the Year

Female Fine Arts Student of the Year

Male Athlete of the Year
Gene Greiner – Greenville Christian School

Female Athlete of the Year

Sportswriter of the Year

1996-1997
Coach of the Year
1A Gary Rickard–Granbury Happy Hill Farm
2A Eli Saucedo–Waco Parkview Christian
3A Jon Froelich–Lexington Academy
4A Mark Bowles–Denton Liberty Christian
5A Barry Morgan–Addison Trinity Christian

Male Fine Arts Student of the Year
1A none
2A Russell Fette–Muenster Sacred Heart High School
3A Kerry Lee–Tyler All Saints Episcopal
4A Trond Haugland–Houston Awty International School
5A Matt Pyle–Corpus Christi Incarnate Word

Female Fine Arts Student of the Year
1A Stina Vaituulala–Richardson The Alexander School
2A Trisha Endres–Muenster Sacred Heart High School
3A Gwen Teresa Janeck–Hallettsville Sacred Heart High School
4A Sarah Elizabeth Welch–Northwest Academy
5A Kimberleigh Collins–Houston St. Agnes Academy

Male Athlete of the Year
1A Tyrone Patterson–Granbury Happy Hill Farm
2A John Daniel Bartush–Muenster Sacred Heart High School
3A Josh Slayton–Austin Great Hills Baptist School
4A David McClung–San Marcos Baptist Academy
5A Robert Williams–Dallas Bishop Lynch High School

Female Athlete of the Year
1A Erika Kimberlin–Granbury Happy Hill Farm
2A Dobe Fleitman–Muenster Sacred Heart High School
3A Amy Redmond–Houston Northland Christian School
3A Dore Ann Atkinson–Lexington Academy
3A Amber Merritt–Arlington Pantego Christian
4A Katheryne Hickman–San Antonio Castle Hills First Baptist
5A Kelly Kucera–Victoria St. Joseph High School

Sportswriter of the Year
Troy Good–Arlington Morning News

1995-1996
Coach of the Year
1A Gary Rickard–Granbury Happy Hill Farm
2A Roy DeLaPena–Corpus Christi Academy
3A Lynn Kercheval–Houston St. Agnes

Male Athlete of the Year
1A Santiago Comacho–Faith Outreach Christian Academy
2A Steven Kolos–Hallettsville Sacred Heart School
3A Jeff Ivy–Dallas Christian School

Female Athlete of the Year
1A Kari Bolt–Terrell Christian Academy
2A Emily Berry–Lubbock Christian School
3A Elena Favela–San Antonio Incarnate Word High School

Sportswriter of the Year
Jon Walk–Walk Sports Services

1994-1995
Coach of the Year
1A John Nasche–Muenster Sacred Heart
2A Len Shelby–Houston Northland Christian
3A Ed Richter–Houston Lutheran High North

Male Athlete of the Year
1A Jason Hess–Muenster Sacred Heart
2A Daniel Boone–Houston Northland Christian
3A Blane Morgan–Addison Trinity Christian

Female Athlete of the Year
1A Melody Barnett–Arlington Pantego Christian
2A DeShanna Henderson–Liberty Christian
3A Ashley Montgomery–Addison Trinity Christian

Sportswriter of the Year
Troy Phillips–Ft. Worth Star-Telegram

1993-1994
Coach of the Year
1A Glenn Jacobs–Shiner St. Paul High School
2A Nell Todd–Faith Christian Academy
3A Andy Zihlman–Dallas Bishop Lynch High School

Male Athlete of the Year
1A Jarvis Williams–Dallas Tyler Street Christian
2A Jaysun Allen–Lexington Academy
3A Kevin Joseph–Addison Trinity Christian

Female Athlete of the Year
1A Erica Fernandez–Houston Broadway Baptist
2A Ally Jean–Houston Northland Christian
3A Jennifer Leigh Tiner–Ft. Worth Christian

Sportswriter of the Year
Jon Walk–Walk Sports Service

Coach of the Year
1A Mike Jackson–Shiner St. Paul
2A Charles Price–Pasadena Faith Christian
3A Dewey Wakefield–Dallas Bishop Dunne

Male Athlete of the Year
1A Jerry Dyer–Waco Parkview Christian
2A Patrick Connelly–The Woodlands John Cooper School
3A Beau Morgan–Addison Trinity Christian Academy

Female Athlete of the Year
1A Tracy Winkenwerder–Shiner St. Paul
2A Beth Capps–Lubbock Christian
3A Kedra Holland–Houston Lutheran North

Sportswriter of the Year
Mickey Humphrey–Waco Tribune-Herald