Call Now: 254-947-9268
Logo

Track and Field Records

1A Records

Girls 3200 Meter Run 1A 11:39.85 5/5/2006 Bailey Belvis – Frisco Legacy
Boys 3200 Meter Run 1A 9:46.45 5/8/2015 Will Young – Nacogdoches Regents
Girls 4×100 Meter Relay 1A 52.26 1995 Abilene Christian, Staples, Casella, Estes, Crittenden
Boys 4×100 Meter Relay 1A 44.70 1993 Dallas Tyler St.,Young, Lewis, Williams, McBride
Girls 800 Meter Run 1A 2:27.56 5/9/2009 Audrey Alambar – Lubbock Christ the King
Boys 800 Meter Run 1A 2:01.05 5/5/2007 Will Martin – Dallas Covenant
Girls 100 Meter Hurdles 1A 16.72 5/8/2010 Rebekah Spain – Plainview Christian
Boys 110 Meter Hurdles 1A 14.69 1991 Orozco – Lexington Academy
Girls 100 Meter Dash 1A 12.30 1996 K. Rigler – Munster Sacred Heart
Boys 100 Meter Dash 1A 11.00 1993 Guhn/McBride – SW Christian/Tyler Str.
Girls 4×200 Meter Relay 1A 1:51.38 1997 FW Ambassadors
Boys 4×200 Meter Relay 1A 1:35.10 5/11/2013 WICHITA FALLS NOTRE DAME, T Moran, C McElroy, C Macha, W Brinkman
Girls 400 Meter Dash 1A 57.51 5/8/2004 Mary Nunnally – Marble Falls Faith Acad
Boys 400 Meter Dash 1A 50.05 1995 D. Hamilton – Granbury Happy Hill
Girls 300 Meter Hurdles 1A 47.44 5/11/2013 Rachel Capper – FW COVENANT
Boys 300 Meter Hurdles 1A 39.06 1991 Orozco – Lexington Academy
Girls 200 Meter Dash 1A 26.10 1996 K. Rigler – Munster Sacred Heart
Boys 200 Meter Dash 1A 22.17 1995 D. Hamilton – Granbury Happy Hill
Girls 1600 Meter Run 1A 5:19.55 5/6/2006 Bailey Belvis – Frisco Legacy
Boys 1600 Meter Run 1A 4:33.12 1994 Berres – Munster Sacred Heart
Girls 4×440 Yard Relay 1A 4:16.00 1988 Munster Sacred Heart, Walterscheid, Koelzer, Hamric, Hess
Boys 4×440 Yard Relay 1A 3:35.37 1995 Great Hills, Crow, Gordon, Culpepper, Pearson
Girls Discus Throw 1A 121-11 5/3/2008 Holli Myers – Universal City FB
Boys Discus Throw 1A 150-04 5/4/2007 Jud Allen – Bryan Brazos
Girls High Jump 1A 5-02.00 5/1/2014 Alex Kitten – Lubbock Kingdom Preparatory
Boys High Jump 1A 6-06.00 1991 Winkle – Irving
Girls Long Jump 1A 17-00.00 5/6/2005 Jessica Armstrong – SA Believers
Boys Long Jump 1A 21-03.75 5/8/2009 Adam Gilbreath – Heath The Fulton
Girls Pole Vault 1A 9-09.00 5/2/2003 Mary Nunnally – Marble Falls Faith Acad
Boys Pole Vault 1A 14-06.00 5/1/2014 Chad Johnson – FRE HERITAGE
Girls Shot Put 1A 40-00.25 5/4/2007 Holli Myers – Univ City 1st Baptist
Boys Shot Put 1A 53-03.75 1992 Gilbert – Lexington Academy
Girls Triple Jump 1A 37-00.50 5/6/2005 Jessica Armstrong – SA Believers
Boys Triple Jump 1A 44-09.00 1996 A. Hufford – Midland

2A Records

Girls 3200 Meter Run 2A 11:26.25 5/7/20165 Celia Holmes – Waco Live Oak
Boys 3200 Meter Run 2A 9:53.18 5/7/2016 Spencer Doyle – Ft. Worth Bethesda
Girls 4×100 Meter Relay 2A 50.58 5/6/2006 Colleyville Covenant Chr, J Stallard, A McKinney, A Stallard, L Stapp
Boys 4×100 Meter Relay 2A 43.66 1998 Balch Springs Christian
Girls 800 Meter Run 2A 2:18.36 2000 R. Nanyinza – Abilene Christian
Boys 800 Meter Run 2A 1:57.50 1994 Vaughn – FW Lake Country
Girls 100 Meter Hurdles 2A 15.06 5/7/2011 Jordon Gray – MF FAITH ACAD
Boys 110 Meter Hurdles 2A 15.43 5/3/2008 Jared Huckabee – RW HERITAGE
Girls 100 Meter Dash 2A 12.19 5/8/2004 Samantha DuBose – Shiner St. Paul
Boys 100 Meter Dash 2A 10.63 1990 Lewis – Waco Christian
Girls 4×200 Meter Relay 2A 1:46.39 5/2/2014 DESOTO CANTERBURY – J Lemmons, T Brown, K Williams, R Miller
Boys 4×200 Meter Relay 2A 1:30.45 5/6/2006 Colleyville Covenant, T Armstrong, L LaMar, A Smith, A McCrary
Girls 400 Meter Dash 2A 58.02 5/2/2014  – Jaida Lemmons – Desoto Canterbury
Boys 400 Meter Dash 2A 49.14 5/7/2016 Brett Houston – Pasadena First Baptist
Girls 300 Meter Hurdles 2A 46.52 5/3/2008 Jordan Gray – Marble Fall Faith Acad
Boys 300 Meter Hurdles 2A 39.76 1996 S. Kidd – Giddings State
Girls 200 Meter Dash 2A 25.64 5/8/2004 Cindy Turner – Bryan Brazos Chr.
Boys 200 Meter Dash 2A 22.00 1988 Smith – Liberty Christian
Girls 1600 Meter Run 2A 5:12.78 5/7/16 Celia Holmes – Waco Live Oak
Boys 1600 Meter Run 2A 4:25.45 5/9/2015 Anthony Allman – Waco Live Oak
Girls 4×440 Yard Relay 2A 4:02.33 5/6/2006 Colleyville Covenant, S Gotcher, L Stapp, A McKinney, J Stallard
Boys 4×440 Yard Relay 2A 3:29.30 1996 Austin TX Sch Deaf, Parker, Barlow, Rosales, Stennett
Girls Discus Throw 2A 143-04 5/3/2008 Ashley Field – Marble Falls Faith Acad
Boys Discus Throw 2A 158-10 5/5/2006 Austin Alburtis – Dallas Tyler Street
Girls High Jump 2A 5-03.50 5/6/2011 Ashley Chamberlain – DE CALVARY
Boys High Jump 2A 6-09.00 1985 Miller – Houston Northland Chr
Girls Long Jump 2A 18-05.75 5/8/2015 Jaida Lemmons – DeSoto Canterbury
Boys Long Jump 2A 22-04.00 5/8/2009 Adrian Byrd – Marble Falls Faith
Girls Pole Vault 2A 11-01.00 5/7/2010 Alex Overn – McKinney Christian
Boys Pole Vault 2A 15-07.00 5/6/2016 Luke Littlefield – Temple Central Texas
Girls Shot Put 2A 39-09.50 5/2/2008 Ashley Field – Marble Falls Faith
Boys Shot Put 2A 53-10.75 5/6/2006 Austin Alburtis – Dallas Tyler Street
Girls Triple Jump 2A 37-07.75 5/1/2014 Jaida Lemmons – Desoto Canterbury
Boys Triple Jump 2A 46-02.50 5/4/2012 Garrison Fick – SL LOGOS PREP

3A Records

Girls 3200 Meter Run 3A 11:19.11 5/10/2013 Lindsay Friesenhahn – MD TRINITY
Boys 3200 Meter Run 3A 9:36.75 5/10/2013 Christian Farris – MD TRINITY
Girls 4×100 Meter Relay 3A 49.15 1994 Dallas Bishop Dunne, Hoskins, Brown, Barnes, Hunter
Boys 4×100 Meter Relay 3A 41.99 5/6/2006 Cedar Hill Trinity, R McArthur, J Harris, J Hicks, D Harris
Girls 800 Meter Run 3A 2:16.26 1991 Rameriz – IWA
Boys 800 Meter Run 3A 1:57.33 1982 Bisango – Northwest Academy
Girls 100 Meter Hurdles 3A 14.30 5/8/2010 Erica Twiss – Carrollton Christian
Boys 110 Meter Hurdles 3A 14.00 1994 Williams – Dallas Bishop Dunne
Girls 100 Meter Dash 3A 11.99 1989 Tidwell – Dallas Christian
Boys 100 Meter Dash 3A 10.25 1991 Washington – DCS
Girls 4×200 Meter Relay 3A 1:46.06 1993 First Baptist, Herin, Herin, Matthews, Booty
Boys 4×200 Meter Relay 3A 1:27.95 5/6/2006 Cedar Hill Trinity, R McArthur, O Stoneham, J Harris, D Harris
Girls 400 Meter Dash 3A 56.80 1985 Gilkerson – First Baptist
Boys 400 Meter Dash 3A 48.04 5/7/16 Ryan Champlin – Arlington Grace Prep
Girls 300 Meter Hurdles 3A 43.55 5/8/2010 Erica Twiss – Carrollton Christian
Boys 300 Meter Hurdles 3A 38.12 1982 Vincent – Country Day
Girls 200 Meter Dash 3A 25.46 1994 Brown – Dallas Bishop Dunne
Boys 200 Meter Dash 3A 21.79 1991 Washington – DCS
Girls 1600 Meter Run 3A 5:14.53 5/11/2013 Laina Ewoldt – FM CORAM DEO
Boys 1600 Meter Run 3A 4:24.10 1985 Skartwed – FW Nolan Catholic
Girls 4×440 Yard Relay 3A 4:04.09 5/7/2011 CARROLLTON PRINCE OF PEACE, M Myers, A Twiss, S Shadley, R Brandon
Boys 4×440 Yard Relay 3A 3:26.00 1978 Country Day, Fleming, Corley, Conlin, Claunch
Girls Discus Throw 3A 144-10 1996 C. Arrants – San Antonio
Boys Discus Throw 3A 177-05 5/2/2008 Alex Adams – Colleyville Covenant
Girls High Jump 3A 6-00.00 5/8/2009 Shanay Briscoe – Houston Cypress
Boys High Jump 3A 6-09.00 1984 Miller – Houston Northland Chr
Girls Long Jump 3A 19-03.25 5/7/2010 Erica Twiss – Carrollton Christian
Boys Long Jump 3A 23-04.50 2001 S. Asumnu – Houston Westbury
Girls Pole Vault 3A 11-06.25 5/1/2014 Martha Hughes – Austin Brentwood
Boys Pole Vault 3A 15-06.00 1990 Capshaw – Dallas Christian
Girls Shot Put 3A 39-08.00 5/7/2010 Shanay Briscoe – Houston Cypress
Boys Shot Put 3A 62-03.00 5/2/2008 Alex Adams – Colleyville Covenant
Girls Triple Jump 3A 38-01.50 5/7/2010 Erica Twiss – Carrollton Christian
Boys Triple Jump 3A 47-09.25 5/8/15 Trey Sykes – League City Bay Area

4A Records

Girls 3200 Meter Run 4A 11:06.88 5/7/2016 Denae Chapman – Ft. Worth Christian
Boys 3200 Meter Run 4A 9:22.66 5/1/2014 Chris Pietraszkiewicz – San Antonio TMI
Girls 4×100 Meter Relay 4A 48.46 1999 Dallas Bishop Dunne
Boys 4×100 Meter Relay 4A 42.31 5/5/2012 MIDLAND CHR SCH, R Neboh, D Parkhurst, E Aguirre, C Whigham
Girls 800 Meter Run 4A 2:15.36 5/7/2016 Kacie Mayberry – Austin St. Dominic Savio
Boys 800 Meter Run 4A 1:55.74 5/7/2016 Reese Walters – Dallas The Shelton School
Girls 100 Meter Hurdles 4A 13.58 2001 A. Williams – Dallas Bishop Dunne
Boys 110 Meter Hurdles 4A 14.39 5/11/2013 Kade Clayton – TY GRACE COM
Girls 100 Meter Dash 4A 11.84 2001 N. Mayes – Sugar Land Fort Bend
Boys 100 Meter Dash 4A 10.56 5/9/2009 Skye Dawson – Dallas Christian
Girls 4×200 Meter Relay 4A 1:42.45 5/7/2011 TOMBALL CONCORDIA ,B Thompson, I Featherston, K Reilly, J Barton
Boys 4×200 Meter Relay 4A 1:28.89 5/9/2015 Austin St. Michaels P Doyle, E Gifford, M Whipper, J Houston
Girls 400 Meter Dash 4A 56.46 5/7/2011 Loreal Curtis – HN LUTHERAN SO
Boys 400 Meter Dash 4A 48.48 5/5/2012 Cameron Krc – FW SW CHR
Girls 300 Meter Hurdles 4A 45.05 5/5/2012 Emory Cason – GV FAITH
Boys 300 Meter Hurdles 4A 37.92 5/7/2016 Elijah Gifford – Austin St. Michaels
Girls 200 Meter Dash 4A 24.06 2001 A. Williams – Dallas Bishop Dunne
Boys 200 Meter Dash 4A 21.44 5/9/2015 Jameson Houston – Austin St. Michaels
Girls 1600 Meter Run 4A 5:04.42 5/9/2009 Katie Barry – Argyle Liberty
Boys 1600 Meter Run 4A 4:19.15 5/2/2014 Chris Pietraszkiewicz San Antonio TMI
Girls 4×440 Yard Relay 4A 3:59.52 5/5/2012 TOMBALL CONCORDIA , S Reilly, L Klein, K Reilly, J Barton
Boys 4×440 Yard Relay 4A 3:23.21 5/7/2016 Austin St. Michaels M Whipper, P Doyle, R Vargas, E Gifford
Girls Discus Throw 4A 140-00 5/8/2009 Whitley Ellison – Arlington Grace Prep
Boys Discus Throw 4A 159-11 5/6/2016 RJ Reynolds – Grapevine Faith
Girls High Jump 4A 6-00.00 5/2/2008 Shanay Briscoe – Houston Cypress
Boys High Jump 4A 6-08.00 1998 M. Ewert – Denton Liberty Christian
Girls Long Jump 4A 18-06.00 2001 S. Shepard – Houston Lutheran No
Boys Long Jump 4A 25-00.50 5/8/2009 Skye Dawson – Dallas Christian
Girls Pole Vault 4A 12-08.00 5/10/2013 Kami Berryhill – MIDLAND CHR
Boys Pole Vault 4A 15-01.00 5/1/2014 Devin Nguyen – Midland Christian
Girls Shot Put 4A 41-06.00 5/4/2012 Katelyn Holland – TB CONCORDIA
Boys Shot Put 4A 56-02.50 5/7/2010 Eric Humphrey – Dallas Episcopal
Girls Triple Jump 4A 39-00.75 5/7/2010 Desitny Roseman – Cedar Hill Trinity Chr
Boys Triple Jump 4A 48-07.50 5/8/2009 Kenny Roseman – Cedar Hill Trinity Chr

5A Records

Girls 3200 Meter Run 5A 10:54.90 5/2/2008 Mia Behm – Tyler TK Gorman
Boys 3200 Meter Run 5A 9:31.94 5/7/2010 Dennis Hodapp – Austin St Michaels
Girls 4×100 Meter Relay 5A 47.68 5/7/2016 Plano Prestonwood  B Hernandez, C. Brown, M Dorsett, J Reed
Boys 4×100 Meter Relay 5A 41.77 5/7/2016 Argyle Liberty A Amosun, R Teague, J Lee, G Washington
Girls 800 Meter Run 5A 2:11.90 5/7/2016 Brittany Parker – San Antonio Antonian
Boys 800 Meter Run 5A 1:55.57 5/9/2009 Sean Walleck – Austin St Michaels
Girls 100 Meter Hurdles 5A 14.80 5/9/2015 Mackenzie Frank – Dallas Bishop Dunne
Boys 110 Meter Hurdles 5A 14.17 5/7/2016 Landon Malouf – Houston St. Thomas HS
Girls 100 Meter Dash 5A 11.70 5/7/2011 Stephanie Kalu – DA URSULINE
Boys 100 Meter Dash 5A 10.80 1997 N. Arnette – Dallas Bishop Lynch
Girls 4×200 Meter Relay 5A 1:42.77 5/7/2016 Argyle Liberty N Grigg, K Richardson, E Washington, M Willet
Boys 4×200 Meter Relay 5A 1:26.82 5/11/2013 AUSTIN ST MICHAEL’S, S Butler, C Lewis, W Drewett, J Houston
Girls 400 Meter Dash 5A 55.86 5/7/2016 Jaevin Reed – Plano Prestonwood
Boys 400 Meter Dash 5A 48.14 5/7/2016 Ryan Teague – Argyle Liberty
Girls 300 Meter Hurdles 5A 42.56 5/7/2016 Mackenzie Frank – BISHOP DUNNE
Boys 300 Meter Hurdles 5A 38.90 5/3/2008 Tucker Schneeman – Midland Christian
Girls 200 Meter Dash 5A 24.61 5/8/2010 Christina Pensock – Austin St Michaels
Girls 200 Meter Dash 5A 24.61 5/7/2016 Jaevin Reed – Plano Prestonwood
Boys 200 Meter Dash 5A 21.40 5/11/2013 Collin Heard – Dallas Bishop Dunne
Girls 1600 Meter Run 5A 5:06.98 5/7/2016 Elizabeth Reneau – Argyle Liberty
Boys 1600 Meter Run 5A 4:20.01 5/7/2011 Dennis Hodapp – Austin St Michaels
Girls 4×440 Yard Relay 5A 3:56.32 5/2/2014 Ft. Worth Nolan M Uriegas-Stevens, G Puente, G Puente, E Haven
Boys 4×440 Yard Relay 5A 3:22.64 5/11/2013 AUSTIN ST MICHAEL’S, S Butler, W Drewett, C Lewis, J Houston
Girls Discus Throw 5A 147-06 5/7/2004 Christina Mueller – SA Antonian
Boys Discus Throw 5A 174-00 5/2/2003 John Gilly – Brownsville St. Joseph
Girls High Jump 5A 5-08.00 1997 A. Burgess – FW Nolan Catholic
Boys High Jump 5A 6-08.00 1998 J. Norris – Dallas Bishop Lynch
Girls Long Jump 5A 18-04.75 5/6/2011 Jaela Dejean – HOUSTON CHR
Boys Long Jump 5A 23-01.00 5/7/2010 Venric Mark – Houston St Pius X
Girls Pole Vault 5A 11-11.00 5/6/2011 Marielle Brisbois – PL PRESTONWOOD
Boys Pole Vault 5A 16-00.25 2001 T. Rusteborg – Brownsville St. Joseph
Girls Shot Put 5A 45-03.50 5/3/2002 Abby Ruston – SA Antonian
Boys Shot Put 5A 55-01.25 5/6/2006 Winston Ruelas – Victoria St. Joseph
Girls Triple Jump 5A 37-11.00 5/1/2014 Chelsea Classo – FW Nolan
Boys Triple Jump 5A 46-04.50 5/1/2014 Chris Lewis – AU ST MICHAEL’S