SWIM RECORDS

Swim / Dive Records

I Meter Diving
Division I
Girls, 399.35, Sherry Wiggington, Austin Hyde Park Baptist, (1992)
Boys, 586.90, Bradley Christenson, Argyle Liberty Christian, (2013)
Division II
Girls, 459.30, Haley Allen, Midland Christian School, (2014)
Boys, 328.80, Stewart Brackett, Dallas Parish Episcopal, (2012)
Division III
Girls, 380.60, Miranda Meissner, Flower Mound Coram Deo, (2011)
Boys, 390.85, Garrett Martin, Midland Classical (2014)
200 Yard Medley Relay
Division I
Girls, 1:48.57, Ursuline Academy (Morris, Krepp, Perez, Wongso), (2018)
Boys, 1:36.89, El Paso Cathedral (Aguirre, Miller, Pinedo, Alvelais), (2015)
Division II
Girls, 1:53.89, Pope John XXIII (McHugh, Connelly Bruno, Weber), (2013)
Boys, 1:42.14, Austin St. Michael’s (Kilbride, Beiter, Dersch, Martinez), (2015)
Division III
Girls, 1:50.77, Woodlands Christian Academy (Murphy, Krantzcke, Stowell, Busch), (2020)
Boys, 1:40.02, Kingwood Northeast Christian (Belew, Kornfeld, Brown, White), (2004)
200 Yard Freestyle
Division I
Girls, 1:50.42, Monica Gumina, Tomball Concordia Lutheran, (2017)
Boys, 1:41.00, Benjamin Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2015)
Division II
Girls, 1:51.49, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal, (2014)
Boys, 1:42.47, Trent Piercy, Austin Regents, (2018)
Division III
Girls, 1:51.35, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2017)
Boys, 1:41.89, Steven Kuhn, Hill Country Christian, (2019)
200 Yard Individual Medley
Division I
Girls, 2:03.60, Rayann Jaryszak, Ft. Worth Nolan Catholic, (2015)
Boys, 1:48.78, Ben Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2016)
Division II
Girls, 2:05.42, Meredith Holcomb, San Antonio TMI, (2020)
Boys, 1:51.24, Elliott Jones, Cypress Christian School, (2019)
Division III
Girls, 2:03.26, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2016)
Boys, 1:54.10, Colin Feehery, Dallas Shelton, (2019)
50 Yard Freestyle
Division I
Girls, 22.99, Annie Miller, Houston Duchesne Academy, (2015)
Boys, 21.11, Michael Belair, John Paul II-Plano, (2020)
Division II
Girls, 23.79, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal, (2013)
Boys, 21.15, Clay Cooke, Houston Westbury Christian, (2015)
Division III
Girls, 24.70, Payton Alberts, Trinity Christian WP, (2019)
Boys, 21.48, Trevor Smith, Castle Hills-San Antonio, (2020)
100 Yard Butterfly
Division I
Girls, 55.26, Sydney Hirschi, El Paso Loretto, (2013)
Boys, 48.35, Daniel Rohleder, Austin St. Michael’s, (2004)
Division II
Girls, 55.90, Jade Hallum, Austin St Dominic Savio, (2017)
Boys, 50.50, Justin Roy, Houston Lutheran South, (2017)
Division III
Girls, 56.45, Alicia Finnigan, Sugarland Logos Prep, (2014)
Boys, 50.74, Ryan Jennings, Colleyville Covenant Christian, (2017)
100 Yard Freestyle
Division I
Girls, 50.81, Monica Gumina, Tomball Concordia Lutheran, (2018)
Boys, 46.03, Michael Belair, John Paul II-Plano, (2020)
Division II
Girls, 52.14, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal, (2013)
Boys, 46.67, Trent Piercy, Austin Regents, (2018)
Division III
Girls, 52.21, Lauren Malachowski, Austin Regents School, (2012)
Boys, 46.14, Trevor Smith, Castle Hills-San Antonio, (2020)
500 Yard Freestyle
Division I
Girls, 4:51.57, Monica Gumina, Tomball Concordia, (2018)
Boys, 4:31.05, Joseph Martinez, Austin St. Michael, (2013)
Division II
Girls, 4:53.95, Cameron McHugh, Katy Pope John XXIII, (2013)
Boys, 4:38.44, Reilly Gilbert, Austin St Dominic Savio, (2017)
Division III
Girls, 4:53.23, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2016)
Boys, 4:35.12, Colin Murphy, Woodlands Preparatory, (2016)
200 Yard Freestyle Relay
Division I
Girls, 1:39.09, Dallas Ursuline Academy (Kerr, Florence, Morris, Krepp), (2016)
Boys, 1:27.34, El Paso Cathedral (Aquirre A., Saucedo, Pinedo, de Jesus), (2013)
Division II
Girls, 1:42.59, Houston Awty (Hirs, Hillyer, Ward, Moreno) (2014)
Boys, 1:31.58, Austin Regents (Richardson, White, Reinis, Lux) (2014)
Division III
Girls, 1:44.17, Hill Country Christian (Read, Garrison, Cates, Cates), (2019)
Boys, 1:33.90, Red Oak Ovilla (White, Polley, Grace, Boyd), (2014)
100 Yard Backstroke
Division I
Girls, 55.56, Megan Morris, Dallas Ursuline, (2018)
Boys, 49.22, Daniel S. Rohleder, Austin St. Michael’s Academy, (2004)
Division II
Girls, 56.50, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal, (2014)
Boys, 50.21, Elliott Jones, Cypress Christian School, (2019)
Division III
Girls, 56.16, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2017)
Boys, 51.91, Elliott Jones, Cypress Christian School, (2018)
100 Yard Breaststroke
Division I
Girls, 1:03.32, Rayann Jaryszak, Ft. Worth Nolan Catholic, (2015)
Boys, 55.46, Benjamin Walker, Tomball Concordia, (2015)
Division II
Girls, 1:04.98, Meredith Holcomb, San Antonio TMI, (2020)
Boys, 49.44, Elliott Jones, Cypress Christian School, (2020)
Division III
Girls, 1:02.42, Sophia Garrison, Hill Country Christian-Austin, (2020)
Boys, 56.34, Paul Kornfeld, Kingwood Northeast Christian, (2005)
400 Yard Freestyle Relay
Division I
Girls, 3:32.92, Dallas Ursuline Academy (Florence, Krepp, Kerr, Futscher), (2015)
Boys, 3:12.72, El Paso Cathedral (Estevan, Donovan, Zielsdord, Norton), (2001)
Division II
Girls, 3:44.47, Austin St Dominic Savio (Reysa, Urbanczyk, Murphy, Hallum), (2017)
Boys, 3:22.13, Austin St. Michael’s (Kilbride, Beiter, Dersch, Martinez), (2015)
Division III
Girls, 3:39.13, Woodlands Christian Academy, (Stowell, Busch, Krantzcke, Murphy), (2020)
Boys, 3:20.30, Kingwood Northeast Christian (White, Brown, Belew, Kornfeld), (2004)