TRACK AND FIELD RECORDS

Click here for previous State Records

Event Result Date School Name
1A Records
101 Girls 3200 Meter Run 11:39.85 5/5/2006 Frisco Legacy Bailey Belvis
102 Boys 3200 Meter Run 9:46.45 5/8/2015 Nacogdoches Regents Will Young
103 Girls 4×100 Meter Relay 52.26 1995 Abilene Christian Staples, Casella, Estes, Crittenden
104 Boys 4×100 Meter Relay 44.70 1993 Dallas Tyler Street Young, Lewis, Williams, McBride
105 Girls 800 Meter Run 2:15.39 5/5/2018 San Angelo Cornerstone Jessica Simon
106 Boys 800 Meter Run 2:01.05 5/5/2007 Dallas Covenant Will Martin
107 Girls 100 Meter Hurdles 16.72 5/8/2010 Plainview Christian Rebekah Spain
108 Boys 110 Meter Hurdles 14.69 1991 Lexington Academy Orozco
109 Girls 100 Meter Dash 12.30 1996 Muenster Sacred Heart K. Rigler
110 Boys 100 Meter Dash 11.00 1993 Southwest Christian/Tyler Street Guhn/McBride
111 Girls 4×200 Meter Relay 1:51.38 1997 FW Ambassadors
112 Boys 4×200 Meter Relay 1:33.15 5/6/2017 Wichita Falls Notre Dame Whitten, McElroy, Koch, Schafer
113 Girls 400 Meter Dash 57.51 5/8/2004 Marble Falls Faith Academy Mary Nunnally
114 Boys 400 Meter Dash 50.05 1995 Granbury Happy Hill D. Hamilton
115 Girls 300 Meter Hurdles 47.44 5/11/2013 Fort Worth Covenant Rachel Capper
116 Boys 300 Meter Hurdles 39.06 1991 Lexington Academy Orozco
117 Girls 200 Meter Dash 25.54 5/4/2019 Cornerstone-San Angelo Jessica Simon
118 Boys 200 Meter Dash 22.17 1995 Granbury Happy Hill D. Hamilton
119 Girls 1600 Meter Run 5:19.55 5/6/2006 Frisco Legacy Bailey Belvis
120 Boys 1600 Meter Run 4:33.12 1994 Muenster Sacred Heart Berres
121 Girls 4×440 Yard Relay 4:16.00 1988 Muenster Sacred Heart Walterscheid, Koelzer, Hamric, Hess
122 Boys 4×440 Yard Relay 3:35.37 1995 Great Hills Crow, Gordon, Culpepper, Pearson
123 Girls Discus Throw 121-11 5/3/2008 Universal City 1st Baptist Holli Myers
124 Boys Discus Throw 150-04 5/4/2007 Bryan Brazos Jud Allen
125 Girls High Jump 5-02.00 5/1/2014 Lubbock Kingdom Preparatory Alex Kitten
126 Boys High Jump 6-06.00 1991 Irving Winkle
127 Girls Long Jump 17-00.00 5/6/2005 SA Believers Jessica Armstrong
128 Boys Long Jump 22-02.50 5/5/2017 Bulverde Living Rock Academy Isaiah Johnson
129 Girls Pole Vault 11-00.00 5/4/2019 Bulverde Living Rock Academy Jacklyn Schumann
130 Boys Pole Vault 14-06.00 5/1/2014 Fredericksburg Heritage Chad Johnson
131 Girls Shot Put 40-00.25 5/4/2007 Universal City 1st Baptist Holli Myers
132 Boys Shot Put 53-03.75 1992 Lexington Academy Gilbert
133 Girls Triple Jump 37-00.50 5/6/2005 SA Believers Jessica Armstrong
134 Boys Triple Jump 44-09.00 1996 Midland A. Hufford
2A Records
201 Girls 3200 Meter Run 10:56.55 5/4/2018 Waco Live Oak Celia Holmes
202 Boys 3200 Meter Run 9:27.13 5/4/2019 San Juan Diego Abraham Avila-Martinez
203 Girls 4×100 Meter Relay 50.58 5/6/2006 Colleyville Covenant Christian J Stallard, A McKinney, A Stallard, L Stapp
204 Boys 4×100 Meter Relay 43.61 5/6/2017 Dallas First Baptist Academy Curry, Givens, Rogers, Foster
205 Girls 800 Meter Run 2:18.36 2000 Abilene Christian R. Nanyinza
206 Boys 800 Meter Run 1:57.50 1994 Fort Worth Lake Country Vaughn
207 Girls 100 Meter Hurdles 15.06 5/7/2011 Marble Falls Faith Academy Jordon Gray
208 Boys 110 Meter Hurdles 15.43 5/3/2008 Rockwall Heritage Christian Academy Jared Huckabee
209 Girls 100 Meter Dash 12.19 5/8/2004 Shiner St. Paul Samantha DuBose
210 Boys 100 Meter Dash 10.63 1990 Waco Christian Lewis
211 Girls 4×200 Meter Relay 1:46.39 5/2/2014 Desoto Canterbury J Lemmons, T Brown, K Williams, R Miller
212 Boys 4×200 Meter Relay 1:30.45 5/6/2006 Colleyville Covenant Christian T Armstrong, L LaMar, A Smith, A McCrary
213 Girls 400 Meter Dash 58.02 5/2/2014 Desoto Canterbury Jaida Lemmons
214 Boys 400 Meter Dash 49.14 5/7/2016 Pasadena First Baptist Brett Houston
215 Girls 300 Meter Hurdles 46.52 5/3/2008 Marble Falls Faith Academy Jordon Gray
216 Boys 300 Meter Hurdles 39.76 1996 Giddings State S. Kidd
217 Girls 200 Meter Dash 25.64 5/8/2004 Bryan Brazos Christian Cindy Turner
218 Boys 200 Meter Dash 22.00 1988 Argyle Liberty Christian Smith
219 Girls 1600 Meter Run 5:06.20 5/5/2018 Waco Live Oak Celia Holmes
220 Boys 1600 Meter Run 4:25.45 5/9/2015 Waco Live Oak Anthony Allman
221 Girls 4×440 Yard Relay 4:02.33 5/6/2006 Colleyville Covenant Christian S Gotcher, L Stapp, A McKinney, J Stallard
222 Boys 4×440 Yard Relay 3:29.30 1996 Austin Texas School for the Deaf Parker, Barlow, Rosales, Stennett
223 Girls Discus Throw 143-04 5/3/2008 Marble Falls Faith Academy Ashley Field
224 Boys Discus Throw 158-10 5/5/2006 Dallas Tyler Street Austin Alburtis
225 Girls High Jump 5-03.50 5/6/2011 Denton Calvary Ashley Chamberlain
226 Boys High Jump 6-09.00 1985 Houston Northland Christian Miller
227 Girls Long Jump 18-05.75 5/8/2015 Desoto Canterbury Jaida Lemmons
228 Boys Long Jump 22-04.00 5/8/2009 Marble Falls Faith Academy Adrian Byrd
229 Girls Pole Vault 11-01.00 5/7/2010 McKinney Christian Alex Overn
230 Boys Pole Vault 13-06.00 5/10/2013 Marble Falls Faith Academy Jake Diamond
231 Girls Shot Put 47-00 5/4/2018 Shiner St. Paul Parker Clay
232 Boys Shot Put 53-10.75 5/6/2006 Dallas Tyler Street Austin Alburtis
233 Girls Triple Jump 37-07.75 5/1/2014 Desoto Canterbury Jaida Lemmons
234 Boys Triple Jump 46-02.50 5/4/2012 Sugar Land Logos Prep Garrison Fick
3A Records
301 Girls 3200 Meter Run 11:19.11 5/10/2013 Midland Trinity Lindsay Friesenhahn
302 Boys 3200 Meter Run 9:36.75 5/10/2013 Midland Trinity Christian Farris
303 Girls 4×100 Meter Relay 49.15 1994 Dallas Bishop Dunne Hoskins, Brown, Barnes, Hunter
304 Boys 4×100 Meter Relay 41.99 5/6/2006 Cedar Hill Trinity R McArthur, J Harris, J Hicks, D Harris
305 Girls 800 Meter Run 2:16.26 1991 IWA Rameriz
306 Boys 800 Meter Run 1:57.33 1982 Northwest Academy Bisango
307 Girls 100 Meter Hurdles 14.30 5/8/2010 Carrollton Christian Erica Twiss
308 Boys 110 Meter Hurdles 14.00 1994 Dallas Bishop Dunne Williams
309 Girls 100 Meter Dash 11.99 1989 Dallas Christian Tidwell
310 Boys 100 Meter Dash 10.25 1991 DCS Washington
311 Girls 4×200 Meter Relay 1:46.06 1993 First Baptist Herin, Herin, Matthews, Booty
312 Boys 4×200 Meter Relay 1:27.95 5/6/2006 Cedar Hill Trinity R McArthur, O Stoneham, J Harris, D Harris
313 Girls 400 Meter Dash 56.80 1985 First Baptist Gilkerson
314 Boys 400 Meter Dash 48.04 5/7/2016 Arlington Grace Prep Ryan Champlin
315 Girls 300 Meter Hurdles 43.55 5/8/2010 Carrollton Christian Erica Twiss
316 Boys 300 Meter Hurdles 38.12 1982 Country Day Vincent
317 Girls 200 Meter Dash 25.46 1994 Dallas Bishop Dunne Brown
318 Boys 200 Meter Dash 21.79 1991 DCS Washington
319 Girls 1600 Meter Run 5:14.53 5/11/2013 Flower Mound Coram Deo Laina Ewoldt
320 Boys 1600 Meter Run 4:24.10 1985 Fort Worth Nolan Catholic Skartwed
321 Girls 4×440 Yard Relay 4:04.09 5/7/2011 Carrollton Prince of Peace M Myers, A Twiss, S Shadley, R Brandon
322 Boys 4×440 Yard Relay 3:26.00 1978 Country Day Fleming, Corley, Conlin, Claunch
323 Girls Discus Throw 144-10 1996 San Antonio C. Arrants
324 Boys Discus Throw 177-05 5/2/2008 Colleyville Covenant Alex Adams
325 Girls High Jump 6-00.00 5/8/2009 Houston Cypress Shanay Briscoe
326 Boys High Jump 6-09.00 1984 Houston Northland Christian Miller
327 Girls Long Jump 19-03.25 5/7/2010 Carrollton Christian Erica Twiss
328 Boys Long Jump 23-04.50 2001 Houston Westbury S. Asumnu
329 Girls Pole Vault 11-06.25 5/1/2014 Austin Brentwood Martha Hughes
330 Boys Pole Vault 15-07.00 5/6/2016 Temple Central Texas Christian Luke Littlefield
331 Girls Shot Put 39-08.00 5/7/2010 Houston Cypress Shanay Briscoe
332 Boys Shot Put 62-03.00 5/2/2008 Colleyville Covenant Alex Adams
333 Girls Triple Jump 38-01.50 5/7/2010 Carrollton Christian Erica Twiss
334 Boys Triple Jump 47-09.25 5/8/2015 League City Bay Area Christian School Trey Sykes
4A Records
401 Girls 3200 Meter Run 10:58.71 5/4/2018 Woodlands Christian Academy Ellie Catron
402 Boys 3200 Meter Run 9:22.66 5/1/2014 San Antonio TMI Chris Pietraszkiewicz
403 Girls 4×100 Meter Relay 48.46 1999 Dallas Bishop Dunne
404 Boys 4×100 Meter Relay 42.31 5/5/2012 Midland Christian School R Neboh, D Parkhurst, E Aguirre, C Whigham
405 Girls 800 Meter Run 2:15.36 5/7/2016 Austin St. Dominic Savio Kacie Mayberry
406 Boys 800 Meter Run 1:54.75 5/5/2018 Woodlands Christian Academy Ben Mueck
407 Girls 100 Meter Hurdles 13.58 2001 Dallas Bishop Dunne A. Williams
408 Boys 110 Meter Hurdles 14.39 5/11/2013 Tyler Grace Community Kade Clayton
409 Girls 100 Meter Dash 11.84 2001 Sugar Land Fort Bend N. Mayes
410 Boys 100 Meter Dash 10.56 5/9/2009 Dallas Christian Skye Dawson
411 Girls 4×200 Meter Relay 1:42.45 5/7/2011 Tomball Concordia Lutheran B Thompson, I Featherston, K Reilly, J Barton
412 Boys 4×200 Meter Relay 1:28.89 5/9/2015 Austin St. Michael’s P Doyle, E Gifford, M Whipper, J Houston
413 Girls 400 Meter Dash 56.46 5/7/2011 Argyle Liberty Christian Loreal Curtis
414 Boys 400 Meter Dash 48.48 5/5/2012 Fort Worth Southwest Christian Cameron Krc
415 Girls 300 Meter Hurdles 45.05 5/5/2012 Grapevine Faith Emory Cason
416 Boys 300 Meter Hurdles 37.92 5/7/2016 Austin St. Michael’s Elijah Gifford
417 Girls 200 Meter Dash 24.06 2001 Dallas Bishop Dunne A. Williams
418 Boys 200 Meter Dash 21.44 5/9/2015 Austin St. Michael’s Jameson Houston
419 Girls 1600 Meter Run 5:04.42 5/9/2009 Argyle Liberty Christian Katie Barry
420 Boys 1600 Meter Ru 4:19.15 5/2/2014 San Antonio TMI Chris Pietraszkiewicz
421 Girls 4×440 Yard Relay 3:59.52 5/5/2012 Tomball Concordia Lutheran S Reilly, L Klein, K Reilly, J Barton
422 Boys 4×440 Yard Relay 3:22.73 5/6/2017 Colleyville Covenant Christian Maldinado, Calabrese, Roberts, Raj
423 Girls Discus Throw 140-00 5/8/2009 Arlington Grace Prep Whitley Ellison
424 Boys Discus Throw 161-05 5/4/2019 Faith West-Katy Joey Robinson
425 Girls High Jump 6-00.00 5/2/2008 Houston Cypress Shanay Briscoe
426 Boys High Jump 6-08.00 1998 Denton Liberty Christian M. Ewert
427 Girls Long Jump 18-06.00 2001 Houston Lutheran North S. Shepard
428 Boys Long Jump 25-00.50 5/8/2009 Dallas Christian Skye Dawson
429 Girls Pole Vault 12-08.00 5/10/2013 Midland Christian School Kami Berryhill
430 Boys Pole Vault 15-01.00 5/1/2014 Midland Christian School Devin Nguyen
431 Girls Shot Put 41-06.00 5/4/2012 Tomball Concordia Lutheran Katelyn Holland
432 Boys Shot Put 56-02.50 5/7/2010 Dallas Episcopal Eric Humphrey
433 Girls Triple Jump 39-00.75 5/7/2010 Cedar Hill Trinity Christian Destiny Roseman
434 Boys Triple Jump 48-07.50 5/8/2009 Cedar Hill Trinity Christian Kenny Roseman
5A Records
501 Girls 3200 Meter Run 10:54.90 5/2/2008 Tyler Bishop TK Gorman Mia Behm
502 Boys 3200 Meter Run 9:12.83 5/4/2018 Fort Worth Christian Carter Cheeseman
503 Girls 4×100 Meter Relay 47.68 5/7/2016 Plano Prestonwood Christian B Hernandez, C. Brown, M Dorsett, J Reed
504 Boys 4×100 Meter Relay 41.77 5/7/2016 Argyle Liberty Christian A Amosun, R Teague, J Lee, G Washington
505 Girls 800 Meter Run 2:11.90 5/7/2016 San Antonio Antonian Brittany Parker
506 Boys 800 Meter Run 1:55.57 5/9/2009 Austin St. Michael’s Sean Walleck
507 Girls 100 Meter Hurdles 14.80 5/9/2015 Dallas Bishop Dunne Mackenzie Frank
508 Boys 110 Meter Hurdles 14.17 5/7/2016 Houston St. Thomas High School Landon Malouf
509 Girls 100 Meter Dash 11.70 5/7/2011 Dallas Ursuline Academy Stephanie Kalu
510 Boys 100 Meter Dash 10.72 5/4/2019 Bishop Gorman-Tyler Chase Crumpton
511 Girls 4×200 Meter Relay 1:42.77 5/7/2016 Argyle Liberty Christian N Grigg, K Richardson, E Washington, M Willet
512 Boys 4×200 Meter Relay 1:26.82 5/11/2013 Austin St. Michael’s S Butler, C Lewis, W Drewett, J Houston
513 Girls 400 Meter Dash 55.86 5/7/2016 Plano Prestonwood Christian Jaevin Reed
514 Boys 400 Meter Dash 48.14 5/7/2016 Argyle Liberty Christian Ryan Teague
515 Girls 300 Meter Hurdles 42.56 5/7/2016 Dallas Bishop Dunne Mackenzie Frank
516 Boys 300 Meter Hurdles 37.58 5/6/2017 Austin St. Michael’s Elijah Gifford
517
Girls 200 Meter Dash
24.61
5/7/2016 Plano Prestonwood Christian Jaevin Reed
5/8/2010 Austin St. Michael’s Christina Pensock
518 Boys 200 Meter Dash 21.40 5/11/2013 Dallas Bishop Dunne Collin Heard
519 Girls 1600 Meter Run 5:06.36 5/6/2017 Austin Regents Natalis Saenz
520 Boys 1600 Meter Run 4:16.48 5/5/2018 Fort Worth Christian Carter Cheeseman
521 Girls 4×400 Yard Relay 3:56.32 5/2/2014 Fort Worth Nolan Catholic M Uriegas-Stevens, G Puente, G Puente, E Havenhill
522 Boys 4×400 Yard Relay 3:21.38 5/5/2018 Cedar Hill Trinity Christian C Smith, T Hawkins, C Ford, J Tips
523 Girls Discus Throw 147-06 5/7/2004 San Antonio Antonian Christina Mueller
524 Boys Discus Throw 177-06 5/5/2017 Grapevine Faith Christian RJ Reynolds
525 Girls High Jump 5-08.00 1997 Fort Worth Nolan Catholic A. Burgess
526 Boys High Jump 6-08.00 1998 Dallas Bishop Lynch J. Norris
527 Girls Long Jump 18-04.75 5/6/2011 Houston Christian Jaela Dejean
528 Boys Long Jump 23-05.50 5/4/2019 Southwest Christian-Fort Worth Samuel Corley
529 Girls Pole Vault 11-11.00 5/6/2011 Plano Prestonwood Christian Marielle Brisbois
530 Boys Pole Vault 16-00.25 2001 Brownsville St. Joseph T. Rusteborg
531 Girls Shot Put 45-03.50 5/3/2002 San Antonio Antonian Abby Ruston
532 Boys Shot Put 55-01.25 5/6/2006 Victoria St. Joseph Winston Ruelas
533 Girls Triple Jump 37-11.00 5/1/2014 Fort Worth Nolan Catholic Chelsea Classo
534 Boys Triple Jump 46-05.75 5/4/2018 Cedar Hill Trinity Christian Camiron Smith
6A Records
601 Girls 3200 Meter Run 10:43.16 5/5/2017 Argyle Liberty Christian Elizabeth Reneau
602 Boys 3200 Meter Run 9:16.25 5/4/2019 Cathedral-El Paso Brandon Seagraves
603 Girls 4×100 Meter Relay 48.32 5/4/2019 Concordia Lutheran-Tomball T Badal, T Badal, S McWilliams, B King
604 Boys 4×100 Meter Relay 41.54 5/4/2019 Bishop Dunne-Dallas C Cavil, C Miller, K Paul, C Wilson
605 Girls 800 Meter Run 2:15.52 5/6/2017 Argyle Liberty Christian Elizabeth Reneau
606 Boys 800 Meter Run 6A 1:55.48 5/6/2017 El Paso Cathedral Ian Smith
607 Girls 100 Meter Hurdles 14.50 5/6/2017 Houston St. Agnes Academy Lauren Lowe
608 Boys 110 Meter Hurdles 15.33 5/3/2008 Brownsville St. Joseph Academy Rick Rendon
609 Girls 100 Meter Dash 11.82 5/4/2019 St Dominic Savio-Austin Autumn Wilson
610 Boys 100 Meter Dash 10.84 5/6/2006 El Paso Cathedral Ronald Arajs
611 Girls 4×200 Meter Relay 1:41.63 5/5/2007 Dallas Ursuline Academy C Mullen, S Sullivan, A Diaz-Arrastia, S Camprise
612 Boys 4×200 Meter Relay 1:28.35 5/5/2018 Dallas Bishop Dunne C Cavil, K Paul, J Khepera, M Beason
613 Girls 400 Meter Dash 55.59 5/4/2019 St Dominic Savio-Austin Hali Murphy
614 Boys 400 Meter Dash 49.08 5/6/2006 Fort Worth Nolan Catholic Alex Ibe
615 Girls 300 Meter Hurdles 42.72 5/4/2019 Concordia Lutheran-Tomball Tamia Badal
616 Boys 300 Meter Hurdles 37.83 5/4/2019 John Paul II-Plano Donavyn Lester
617 Girls 200 Meter Dash 25.93 5/5/2007 Dallas Ursuline Academy Sheri Sullivan
618 Boys 200 Meter Dash 21.74 5/6/2017 Houston St. Pius X Bryson Jackson
619 Girls 1600 Meter Run 5:00.29 5/6/2017 Argyle Liberty Christian Elizabeth Reneau
620 Boys 1600 Meter Run 4:26.05 5/5/2018 El Paso Cathedral Brandon Seagraves
621 Girls 4×400 Meter Relay 3:53.97 5/5/2018 Houston St. Agnes Academy M Odom, L Lowe, M Rotter, C Harrison
622 Boys 4×400 Meter Relay 3:18.88 5/5/2018 Tomball Concordia Lutheran C Fong, C Cavazos, A Elder, C Howard
623 Girls Discus Throw 150-02 5/6/2005 San Antonio Antonian College Prep Christina Mueller
624 Boys Discus Throw 160-02 5/4/2018 Brownsville St. Joseph Academy Pablo Zolezzi
625
Girls High Jump
5-07
5/5/2006 Dallas Bishop Lynch Ashley Hagensick
5/5/2018 Dallas Bishop Lynch Madi White
626 Boys High Jump 6-06 5/4/2018 Addison Trinity Christian Academy Preston Krantz
627 Girls Long Jump 18-01 5/4/2007 Dallas Ursuline Academy Sheri Sullivan
628 Boys Long Jump 22-10 5/5/2006 El Paso Cathedral Ronald Arajs
629 Girls Pole Vault 13-01 5/4/2019 Concordia Lutheran-Tomball Brynn King
630 Boys Pole Vault 15-09 5/4/2007 Houston St. Thomas Derek Schutz
631 Girls Shot Put 42-05.75 5/2/2008 Dallas Ursuline Academy Claire Uke
632 Boys Shot Put 54-00.50 5/6/2006 Dallas Bishop Lynch Lucas Gerken
633 Girls Triple Jump 37-08.75 5/4/2018 Houston St. Agnes Academy Kamsi Oyolu
634 Boys Triple Jump 48-00.25 5/4/2019 Midland Christian Garison Breeding